Klamki to elementy, na które wbrew pozorom rzadko zwracamy uwagę. O ich stanie myślimy dopiero wtedy, gdy zaczynają zawodzić. Choć z klamek korzystamy codziennie - i to co najmniej kilka razy - nie często myślimy o tym, jak je prawidłowo wyczyścić. Codziennie zbiera się na nich kurz, bakterie, drobnoustroje i tłuste plany. I choć czyszczenie klamek drzwiowych jest prostym i niezwykle istotnym elementem dbałości o dom i stan samych klamek - zapominamy o nim. Regularne czyszczenie nie tylko podnosi estetykę naszych drzwi, ale także zapobiega gromadzeniu się bakterii i brudu oraz znacznie wpływa na ich niezawodność. Więc jak czyścić klamki? Oto kilka wskazówek, które z pewnością okażą się pomocne!

Jak czyścić klamki? Podstawowe zasady

Jak już wspomnieliśmy, klamki do drzwi są jednym z najczęściej używanych elementów w naszych domach i biurach, lecz często pomijamy je podczas codziennego sprzątania. Dlaczego warto czyścić klamki? Regularne czyszczenie klamek nie tylko poprawia ich wygląd, ale także przedłuża ich żywotność, wpływa na jakość ich użytkowania i zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii. Względy czysto higieniczne mają znacznie większe znaczenie niż nam się wydaje! Oczywiście kurz czy tłuste plamy nie wyglądają dobrze, ale to właśnie bakterie są największym zagrożeniem. Najwięcej przenosimy ich na rękach, szczególnie podczas codziennego użytkowania, a bakterie te z łatwością mogą przenieść się do naszego organizmu powodując różnego rodzaju infekcje. Czyszczenie klamek jest więc szczególnie ważne w okresie jesiennym, ze szczególnym uwzględnieniem klamek zewnętrznych. Należy również pamiętać o tym, że im bardziej dbamy o klamki, tym dłużej będą one cieszyć nasze oko.

Jak więc czyścić klamki? 

Podstawową zasadą w czyszczeniu klamek drzwiowych jest stosowanie się do instrukcji producenta tych klamek.

Zawsze zaczynaj od usunięcia kurzu i lekkiego brudu za pomocą miękkiej i suchej ściereczki - bawełnianej lub z mikrofibry.  Należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi czyszczenia klamek. Jedni zalecają je czyścić wyłącznie czystą suchą szmatką, inni czyścić wyłącznie wodą i wytrzeć do sucha. Nie zaleca się stosowania jakichkolwiek środków chemicznych. Wszelkie środki zawierające alkohol, substancje żrące lub alkaliczne mogą uszkodzić powierzchnię klamki, dlatego najlepszym rozwiązaniem będą środki dedykowane przez producenta klamek. Warto jednak pamiętać o tym, aby dopasować sposób czyszczenia klamki do materiału, z którego została wykonana. 

Czyszczenie klamki ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna jest odporna na korozję, ale wymaga ostrożnego czyszczenia, aby uniknąć zarysowań i uszkodzeń, które mogą być nie do uratowania. Do czyszczenia klamek ze stali nierdzewnej warto więc używać miękkiej ściereczki i wody  mydłem, nie używaj ciepłej i twardej wody. Po czyszczeniu należy wytrzeć klamkę do sucha, aby zapobiec pozostawieniu plam i smug. Niektórzy producenci klamek mają specjalne preparaty do stali nierdzewnej działające podobnie jak preparaty do zlewozmywaków z tego samego materiału- należy przetrzeć takim preparatem klamkę a następnie wytrzeć do sucha.

Klamki chromowane - czyszczenie

Delikatna i miękka szmatka to doskonałe rozwiązanie dla procesu czyszczenia klamek chromowanych. Jeżeli masz pewność że powłoka chromu jest gruba i producent klamek wyraźnie to zaznacza w instrukcji konserwacji - można zastosować środki do polerowania i konserwacji chromu.  Jeżeli producent nic na ten temat nie wspomina - używaj wyłącznie suchej miękkiej szmatki - niektóre powłoki nawet chromowane mogą być dodatkowo zabezpieczane warstwą lakieru- dlatego tak ważne jest stosowanie się do instrukcji i zaleceń.

Pielęgnacja klamki z mosiądzu nie lakierowanego

Mosiądz nielakierowany, lub mosiądz naturalny jest materiałem, który z czasem może ciemnieć, zachodzić plamami , naturalnie patynować, czy nawet zielenieć- co nie oznacza oczywiście, że musimy od razu wymieniać klamkę. Aby przywrócić klamkom z mosiądzu naturalnego , nielakierowanego  ich pierwotny blask, można użyć pasty, płynu  do polerowania tego typu materiałów, która nie uszkodzi ich powierzchni. Następnie warto dokładnie wypolerować klamkę, unikając zbyt mocnego tarcia, które może spowodować zarysowania. Polerowanie i czyszczenie zaleca się wykonywać szmatkami bawełnianymi. Do codziennego czyszczenia doskonale sprawdzi się roztwór wody z mydłem ze względu na swoje delikatne właściwości. 

Pielęgnacja klamek pokrytych powłoką tytanową - TiN 

Do pielęgnacji tego typu powłok o zwiększonej odporności zaleca się stosowanie specjalnych preparatów zalecanych przez producenta lub wilgotną szmatkę i wytarcie do sucha.

Wszelkie powłoki lakierowane, patynowane galwanicznie czy postarzane  - należy przecierać wyłącznie suchą szmatką.

Regularne czyszczenie klamek z całą pewnością przedłuży ich żywotność i sprawi, że będą one zachwycać swoim wyglądem przez długi czas. Wystarczy raz w miesiącu poświęcić im chwilę czasu podczas sprzątania - gwarantujemy, że efekt będzie zadowalający.