Wybór odpowiedniej klamki do drzwi zewnętrznych ma bardzo duże znaczenie z kilku powodów, o których warto pamiętać przed zakupem konkretnego modelu. Pierwszym z nich są oczywiście względy estetyczne. Drzwi wejściowe stanowią swego rodzaju wizytówkę każdego domu, mieszkania bądź innego budynku, dlatego szczególnie zależy nam na tym, aby prezentowały się naprawdę okazale. Oprócz tego należy mieć jednak na uwadze także względy bezpieczeństwa, a także komfort użytkowania związany z codziennym otwieraniem drzwi. Musimy pamiętać o tym, że klamka powinna nie tylko ładnie się prezentować i pasować do całości, ale także być wykonana z trwałych i solidnych materiałów.

Jak zatem wybrać klamkę do drzwi zewnętrznych i na co koniecznie trzeba zwrócić wcześniej uwagę? Jaki wybór klamek mamy na rynku i czym się one między sobą różnią? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Rodzaje klamek do drzwi zewnętrznych

Klamki zewnętrzne to obowiązkowy element wyposażenia każdych drzwi wejściowych. To właśnie dzięki nim mamy możliwość zamykania oraz otwierania drzwi. Najczęściej spotykane są tradycyjne modele klamek (przypominające literę L) na długim szyldzie. Oprócz nich w sklepach możemy znaleźć jeszcze gałko-klamki (czyli połączenie gałki po stronie zewnętrznej drzwi oraz klasycznej klamki wewnątrz), a także klamko-pochwyty. Te ostatnie szczególnie chętnie montowane są w biurach oraz różnorodnych budynkach użyteczności publicznej, gdyż są wygodniejsze w obsłudze.

W przypadku drzwi zewnętrznych w firmach czy domach jednorodzinnych warto zwrócić uwagę na klamki antywłamaniowe. Taka klamka posiada szyld ze specjalną osłoną chroniącą od zewnątrz przed jej rozwierceniem. Dzięki nim możemy znacznie podnieść poziom bezpieczeństwa danego budynku. Z całą pewnością są to najsolidniejsze klamki zewnętrzne, które dostępne są w wielu wariantach (jako standardowe połączenie klamka-klamka oraz gałko-klamka).

Materiały klamek zewnętrznych

Materiały, z jakich zostały wykonane klamki drzwiowe, mają kluczowe znaczenie. Przede wszystkim wpływają one na wygląd klamki, ale także jej solidność i niezawodność. Ponadto klamka do drzwi zewnętrznych powinna być wykonana z takich materiałów, które będą odporne na różne niekorzystne warunki atmosferyczne, jak na przykład opady, niskie i wysokie temperatury, bądź silne wiatry i promienie słoneczne. W budynkach publicznych trzeba mieć na uwadze dodatkowo ich intensywne użytkowanie. Przykładowo klamki wykonane ze stali nierdzewnej będą odporne nie tylko na korozję i warunki atmosferyczne, ale i zadrapania. To bardzo dobre rozwiązanie, kiedy nasze drzwi wejściowe nie posiadają zadaszenia i są stale narażone na zmienne warunki pogodowe.

Materiały klamek zewnętrznych to najczęściej aluminium, mosiądz oraz wspomniana stal nierdzewna. Każdy z nich posiada szereg zalet decydujących o tym, że dany model klamki jest inwestycją na lata. Klamki mosiężne mogą występować w wielu fantazyjnych kształtach, dlatego będą dobrym rozwiązaniem do domów utrzymanych w klasycznym stylu, gdzie tego typu zdobienia mają ogromne znaczenie. Świetnie harmonizują z drzwiami w kolorze drewna i pozwalają stworzyć niesamowity klimat. Klamki aluminiowe oraz klamki stalowe są niezwykle trwałe i możemy je spotkać w wielu wariantach. Zazwyczaj posiadają proste kształty, które doskonale wpisują się w stylistykę nowoczesnych budynków.

Wybór klamki zewnętrznej - na co zwrócić uwagę?

Aby prawidłowo dopasować klamkę do drzwi wejściowych, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim musimy mieć na uwadze kształt klamki, jej kolor, wielkość oraz wspomniany wcześniej materiał wykonania. Odpowiedni wybór klamki sprawi, że będzie ona stanowić harmonijną całość nie tylko z drzwiami, ale również całym budynkiem.

Większość klamek bez trudu dopasujemy do stylu drzwi, ich koloru oraz wszelkich dodatków (na przykład w postaci szklanych czy metalowych wstawek). Standardowe klamki o prostych kształtach w kolorze srebrnym to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, pasujące do większości drzwi. Jeżeli jednak nasz dom utrzymany jest przykładowo w stylu rustykalnym, to dobrym pomysłem będą klamki wykonane z mosiądzu o bardziej oryginalnych kształtach. Wszystko zależy oczywiście od naszych indywidualnych preferencji. Trzeba jednak pamiętać o podstawowej zasadzie - przy wyborze klamek warto pamiętać o tym, że musi ona pasować do drzwi, a także być funkcjonalna. Masywniejsze drzwi nie będą się dobrze prezentować z niewielką gałko-klamką, która będzie praktycznie niewidoczna, a w przypadku wyboru drzwi o prostej i nowoczesnej formie, bogato zdobiona klamka zwyczajnie nie będzie pasować do całości.

Wybór klamki zewnętrznej a kwestie techniczne

Kwestie estetyczne nie są jedynym kryterium wyboru klamki do drzwi zewnętrznych. Warto mieć na uwadze również względy techniczne, które pozwolą nam na montaż klamek, aby mogły one spełnić swoje najważniejsze funkcje. Kluczowe parametry, jakie musimy mieć na uwadze przed zakupem klamki, to: grubość drzwi wejściowych, średnica trzpienia klamki oraz rozstaw osi klamki w stosunku do osi wkładki.

Znaczący będzie ponadto kierunek otwierania drzwi. Klamki zewnętrzne (podobnie jak te do drzwi pokojowych) mogą występować w wersji prawej lub lewej, dlatego wcześniej warto dokładnie sprawdzić kierunek otwierania drzwi.

Klamki do drzwi wejściowych - podsumowanie

Wybór klamki do drzwi zewnętrznych zależy od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć to, jaki rodzaj klamek będzie dla nas najlepszy (typowa klamko-klamka, połączenie klamki i gałki, a może bardziej nowoczesny pochwyt), materiał wykonania, a także ogólne wrażenie estetyczne. Dla prawidłowego montażu kluczem będą jednak kwestie techniczne, związane chociażby z kierunkiem otwierania drzwi. O odpowiednią klamkę warto zadbać od razu po wyborze drzwi wejściowych, kiedy to jesteśmy na bieżąco z ich najważniejszymi parametrami.

Podsumowując - klamki do drzwi zewnętrznych powinny być dopasowane nie tylko pod kątem estetycznym, ale również montażowym. Do wyboru mamy wiele kolorów tych dodatków, jednak równie znaczący jest też kształt klamki. Jeśli zależy nam na szczególnie wysokim poziomie bezpieczeństwa, na przykład kiedy czeka nas również wymiana drzwi zewnętrznych, możemy postawić na specjalne klamki antywłamaniowe.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami: klamki do drzwi zewnętrznych