Ciężko wyobrazić sobie skrzydło drzwiowe bez klamki - w końcu otwieranie drzwi byłoby co najmniej niewygodne, a w niektórych przypadkach nawet i niemożliwe! Wybierając klamki przede wszystkim zwracamy uwagę na to, czy pasują one do skrzydła drzwiowego. Nie wszyscy jednak wiedzą jak ważny jest styl klamki w kontekście aranżacji naszego mieszkania czy też domu. Klamka powinna więc pasować nie tylko do drzwi, ale również stylu, w którym jest urządzone nasze mieszkanie - szczególnie docenią to osoby wysoko stawiające spójność i estetykę.

Jak dobrać klamki do stylu drzwi?

Zacznijmy jednak od początku, czyli drzwi wewnętrznych. Niezależnie czy są one zaprojektowane w duchu nowoczesnego designu czy stylu retro, klamki powinny być dopasowane do skrzydeł drzwiowych pod kątem nie tylko czysto wizualnym, ale również technicznym. W końcu nawet najpiękniejsze drzwi nie będą wyglądać dobrze ze źle dobraną klamką. Zasada jest tu prosta - do masywnych drzwi wybieramy mocne, solidne klamki, które również są nieco cięższe, a w przypadku lekkich drzwi te nieco mniejsze i lżejsze. Dzięki temu przy codziennym użytkowaniu nie będziemy mieć problemów z ich naciskaniem i otwieraniem drzwi, a klamka nie ulegnie szybszemu zużyciu.

Urządzając mieszkanie zwracamy jednak uwagę na estetykę. Nie trudno wyobrazić sobie, że do masywnych drzwi nowoczesnych wybór subtelnej i delikatnej klamki nie będzie trafiony, a wręcz uzyskany efekt może być karykaturalny. Takie drzwi doskonale będą prezentować się z klamkami o prostym, modernistycznym designie. Świetnym rozwiązaniem jest tu wybór kolorów kontrastowych, przez co nowoczesny styl drzwi wewnętrznych zostanie podkreślony. Wiele osób stawia jednak na klasykę, która nie przemija i stale wraca do naszych wnętrz. Dla drzwi ze żłobieniami wykonanymi w klasycznym stylu (szczególnie tych drewnianych) świetnym wyborem będą dekoracyjne klamki, również te z efektem patyny czyli wyglądające na nieco starsze w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Skupiając się na drzwiach wewnętrznych (które wybieramy również pod kątem stylu naszego mieszkania), skupmy się również na wyglądzie klamki do drzwi. Gwarantujemy, że przemyślany zakup będzie cieszyć nas niezmiernie długo!

Klamki do drzwi w naszych wnętrzach - czy to takie ważne?

Powiedzmy sobie jasno - wygląd klamki ma znaczenie w kwestii naszego wnętrza. Nie każde klamki będą pasować do każdego pomieszczenia - wszystko zależy od aranżacji i estetyki w nim panującej. Jeśli zastanawiasz się jak dobrać klamkę do wnętrza, to podpowiadamy, że dobrym sposobem jest zwrócenie uwagi na dodatki i akcesoria, które mamy w naszym domu. Czarne klamki sprawdzą się niemal doskonale jeśli postawiliśmy na kontakty i włączniki światła w tym samym kolorze. Oczywiście kolor klamki nie musi być od nich uzależniony, jednak te niewielkie detale sprawią, że w naszym wnętrzu zapanuje spójność i harmonia. Klamki do drzwi wewnętrznych w kolorze złota będą świetnym wyborem w klasycznie urządzonych wnętrzach, mosiężne klamki z kolei świetnie sprawdzą się w stylu retro lub rustykalny.

Czy klamki do drzwi są uniwersalne pod kątem koloru? I takie znajdziemy w naszym sklepie! Dość uniwersalnym kolorem klamek jest oczywiście chrom i odcienie stali (co będzie świetnie pasować do nowoczesnych drzwi i wnętrz), a także kolory ciepłe, takie jak mosiądz, które będą dobrze prezentować się również z bielą.

Klamki drzwiowe a aranżacja naszego wnętrza

Styl wnętrza odgrywa ważną rolę w wyborze klamek. Zastanawiając się jaką klamkę wybrać należy kierować się właśnie nim. Styl klamki nie powinien odbiegać od stylu, który panuje w domu, ponieważ nie uzyskamy w ten sposób upragnionej estetyki. Jeśli postawiliśmy na modernistyczny wystrój lub skandynawski klimat wnętrza, to nowoczesne klamki z prostym uchwytem o minimalistycznym designie będą niemal doskonałe. Dla stylu glamour polecamy nie tylko klamki, ale również kryształowe gałki, które w przepiękny sposób uzupełnią aranżację wnętrza. Miłośnikom klasycznych wnętrz z całą pewnością do gustu przypadną klamki w kolorze mosiądzu, które zdobione są finezyjnymi żłobieniami. A co dla fanów stylu boho? Z tym stylem bardzo dobrze będą komponować się klamki z drewnianymi wstawkami.

Dzięki tym kilku radom z całą pewnością pewnością wybór klamki będzie o wiele łatwiejszy, a Twoje wnętrza zostaną uzupełnione w przepiękny sposób!