Klamki drzwiowe, jakie oferowane są w komplecie z drzwiami, z reguły charakteryzuje przeciętne wykonane, oraz brak estetycznych zalet. Najlepszym rozwiązaniem jest osobny zakup wybranego modelu, np. w naszym sklepie handles.pl. Pozwala to na dopasowanie klamki do charakteru danego pomieszczenia, która będzie spójna stylistycznie z designem skrzydła drzwiowego. Jednak wiele osób zastanawia się jak prawidłowo dobrać klamkę do drzwi. W tym poradniku przedstawimy najważniejsze zasady, jakimi przy takim wyborze należy się kierować.

Wygląd oraz wykonanie
Decydując się na zakup klamki do drzwi wewnętrznych, stajemy przed możliwością wyboru spośród ogromnej ilości dostępnych wzorów oraz materiałów, z jakich są one wykonane. Bardzo popularne są modele wykonane ze stopu cynku i aluminium – czyli tzw ZnAl-owe, ze względu na swoją niską cenę. Przykładem tego rodzaju jest efektowny i doskonale sprawdzający się z wieloma rodzajami skrzydeł drzwiowy model Spark na szyldzie kwadratowym – marki Corona.

jak dobrać klamkę do drzwinowoczesna klamka do drzwiekskluzywna klamka do drzwi


Klamka do drzwi wewnętrznych może być także wykonana z wielu innych materiałów bardziej szlachetnych. Od wieków klamki wyrabiano z mosiądzu i to jest podstawy budulec tych produktów. Popularny mosiężny model, takie jak Adamant. Ten włoski produkt charakteryzuje się eleganckim wykończeniem oraz klasycznym, prostym kształtem. Jeśli dręczy was dylemat, jak dobrać kolor klamki do drzwi, warto zdecydować się na egzemplarz chromowany.

Osobom, które nad geometryczne kształty przedkładają delikatne linie, proponujemy klamkę taką jak Airone DND. Zaprojektowana przez włoskie studio, charakteryzuje się ona lekkością, ponadczasową elegancją, oraz szlachetnym materiałem, z jakiego została wykonana. Chromowana powłoka dodaje jej blasku i pozwala na dopasowanie do znajdujących się w danym pomieszczeniu innych elementów dekoracyjnych, np. uchwytów i obić meblowych.

Diabeł tkwi w szczegółach
Klamki dzielimy na klamki na szyldach podłużnych , oraz na szyldach dzielonych -okrągłych, prostokątnych bądź kwadratowych. Ważne jest również odpowiednie dobranie klamki do rodzaju zamka, który mamy w drzwiach: wybieramy często samą klamkę bez dolnej rozety bądź z szyldem długim bez przebicia -najczęściej do pokoi, jeżeli pomieszczenie ma być zamykane – wybieramy klamkę z rozetą na klucz lub na długim szyldzie z otworem na klucz, w przypadku klamek do drzwi garażowych, biurowych bądź wejściowych wybieramy klamkę z rozetą na wkładkę patentową; a w przypadku łazienek i wc z szyldem lub blokadą wc.

Dlatego warto wiedzieć, jaki rodzaj klamki jest nam potrzebny.
Większość klamek wyposażonych jest obecnie w sprężyny ułatwiające powrót klamki do pierwotnego położenia i nie obciążające nadmiernie sprężyn zamka. Co daje nam taka sprężyna w adapterze klamki – ano to, że klamka nawet po kilku latach wraca do poziomego położenia i nie zwisa nam krzywo na drzwiach.
Do toalet i wc stosuje się specjalne rozety z pokrętłem od środka i tak zwanym talarkiem od zewnątrz – talarek ten posiada nacięcie umożliwiające nam otwarcie drzwi z zewnątrz w przypadku gdy osoba w środku zasłabnie lub zatrzaśnie się tam dziecko.

Część większej całości
Kiedy zastanawiamy się jak dobrać klamkę do drzwi, poza wyżej wspomnianymi kwestami, musimy wziąć pod uwagę sprawę najważniejszą. W jaki sposób element ten, wraz z drzwiami wpisuje się w wystrój całego pomieszczenia. Dobrze jest stworzyć harmonijnie urządzony dom, w którym wszystkie klamki będą takie same, lub w podobnym stylu. Rodzaj wykończenia także nie powinien odbiegać od innych elementów dekoracyjnych. Należy pamiętać, że klamka w drzwiach może być nie tylko częścią mechanizmu umożliwiającego wejście do danego pomieszczenia, ale także eleganckim detalem, który zdobi i dodaje stylu. Poszukując nowoczesnych i funkcjonalnych modeli, warto przyjrzeć się naszej ofercie.