Klamki okienne oraz klamki balkonowe pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną - przede wszystkim są elementami praktycznymi i użytkowymi. Klamki do okien mają duże znaczenie w kwestii wygody użytkowania okien, jak i bezpieczeństwa naszego domu, szczególnie jeśli mieszkamy na parterze lub w domu jednorodzinnym oraz w przypadku, gdy mamy w domu ciekawe świata dzieci. Ich funkcją jest oczywiście uchylanie, otwieranie a także rozszczelnianie skrzydeł okiennych. Wybór odpowiedniej klamki okiennej może być dla wielu osób trudnym wyzwaniem, zwłaszcza że na rynku dostępne są różne rodzaje klamek, oferujące różne funkcje i zabezpieczenia.

Rodzaje klamek okiennych

Klamki okienne i ich rodzaje dają nam wiele możliwości, pozwalając dopasować idealne dla nas rozwiązanie. Klamki do drzwi balkonowych i okien można więc podzielić na trzy rodzaje ze względu na materiał, z którego zostały wykonane:

  • klamki plastikowe - takie, jak większość ram okiennych PCV;

  • klamki metalowe - najczęściej wykonywane ze stali, aluminium czy mosiądzu;

  • klamki metalowo-plastikowe.

Jak więc wybrać klamki do okien plastikowych i drewnianych? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na możliwości jakie daje nam sama rama okienna. Ogromne znaczenie ma również materiał, z którego wykonana jest zarówno rama, jak i klamka. Standardowe klamki dostosowane są do codziennej eksploatacji i są odporne na niewielkie uszkodzenia. Podczas wyboru klamki i materiału, z którego została ona wykonana należy pamiętać o tym, że jest to element, który może być szczególnie narażony na wilgoć, promienie słońca, a także warunki atmosferyczne (poprzez otwarte okno). Klamki metalowe bądź metalowo-plastikowe szczególne polecane są dla okien o wysokiej eksploatacji oraz narażonych na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Doskonale sprawdzą się więc w kuchni i łazience.


Klamki balkonowe i okienne - styl dopasowany do wnętrza

Choć najważniejszą funkcją klamki jest ta w pełni praktyczna, to dostępne na rynku modele pozwalają dopasować klamki okienne i balkonowe do naszego wnętrza! Klasyczne klamki okienne będą pasować do większości wnętrz, szczególnie tych urządzonych w stylu minimalistycznym i nowoczesnym. Dla osób, które uwielbiają klasyczne wnętrza i styl vintage z całą pewnością przypadną do gustu klamki do okien z porcelanową rączką. Sprawdzą się one zarówno w zestawieniu z oknami PCV jak i drewnianymi. Świetnym wyborem będą również klamki do okien industrialne - zarówno mosiężne, jak i te z efektem rdzy. Eleganckie wnętrza z całą pewnością powinny dopełnić równie eleganckie klamki do okien. Złote, srebrne, jak i czarne elementy okienne wykonane w minimalistycznym ale eleganckim stylu nadadzą wyjątkowego designu oknom, stając się ich ozdobą.

Klamki do okien z kluczykiem – kiedy warto się na nie zdecydować?

Klucz to jeden z najpopularniejszych, a także niezwykle efektywnych sposobów zabezpieczenia okna. Dodatkowe zabezpieczenie najczęściej wykorzystuje się w przypadku kiedy nasze okna są łatwo dostępne dla najmłodszych domowników, którzy są niezwykle ciekawi świata. Klamki do okien z kluczem uniemożliwiają dzieciom zamykanie i otwieranie okien, co może być niezwykle niebezpieczne. Najczęściej jednak klamki z kluczykiem montowane są w oknach balkonowych. To właśnie one są najczęściej wykorzystywane przez nieproszonych gości podczas naszej nieobecności. Włamywacz bez problemu może dostać się do domu przez okno balkonowe, jednak montując klamkę z zamkiem możemy się z łatwością przed tym uchronić - o ile parterowy balkon dla włamywacza nie będzie wyzwaniem, tak otwarcie okna z takim zabezpieczeniem będzie o wiele trudniejsze. Podobnie jak w przypadku okien, drzwi balkonowe zabezpieczone klamką z kluczem będą niemal niemożliwe do otwarcia przez dziecko.

Sprawdź naszą kategorię: klamki do okien